PFO


PFO

Poprzednie edycje
| 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |

The North Face Polish Freeskiing Open 2006 - relacja

| relacja | wyniki | plakat |

width=450

W ostatni weekend lutego, w Zieleńcu, odbyły się największe w Naszej części Europy zawody freeskiingowe – The North Face Polish Freeskiing Open 2006.

Na starcie stawiła się czołówka polskiego freeskiingu, a także zawodnicy z Czech, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii – w sumie ponad 60 osób. Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach – Big Air oraz Raile. Bezkonkurencyjny w Big Air – nie tylko w swojej kategorii wiekowej – okazał się 15-letni Szwed Henrik Harlaut. W kategorii seniorzy na najwyższym podium stanął Czech Roman Dalecky, najlepszą kobietą okazała się Polka – Karolina Riemen z Zakopanego. W kategorii Raile główna nagroda powędrowała do Wielkiej Brytanii wraz z Paddym Grahamem.

Specjalny snowpark przygotowywany był na zawody przez ponad tydzień. Przez ten czas, główni organizatorzy – oraz Wojtek Sanecki – nadzorowli budowę trzech skoczni: dużej, z której zawodnicy latali na odległość blisko 25 metrów, średniej - skoki o długości około 18m oraz małej, na której trzeba było przelecieć, chociaż 10m stołu, by nie spaść na płaskie. Niestety pogoda zidentyfikowała się z nazwą zawodów – aura wprowadzała klimat bieguna północnego. Do temperatury i zachmurzenia dołączył silny wiatr, co zmusiło organizatorów do zamknięcia dużej i średniej skoczni. Jednak także na małej zawodnicy starali się by przyciągnąć zielenieckich kibiców, którzy z krzesła mogli podziwiać tak widowiskowe tricki jak Switch 1080, Cork 900, Rodeo 720 czy Switch Cork 7.

Konkurencję Raile rozegrano na pięciu przeszkodach ustawionych w dwie linie, wśród nich były down box, up rail (rail ustawiony pod górę), rainbow (poręcz o kształcie tęczy) ustawiony na Trabancie oraz podwójnie łamany box. Obie linie połączone były railem w kształcie litery C.

Tegoroczna edycja TNF PFO była dwudniowa. Pierwszego dnia, w piątek, przeprowadzono eliminacje. W ich wyniku spośród 64 zawodników do sobotnich półfinałów zakwalifikowało się 19 seniorów (zawodników powyżej 18 roku życia), 16 juniorów oraz 4 kobiety. Ci, którym nie dopisało szczęście i odpadli z sobotniej rywalizacji mogli spróbować szczęścia w niecodziennym konkursie Sony Xplod Xtreme Rails. O atrakcyjne nagrody walczono wieczorem na railach przy muzyce i światłach. Bez problemu sędziowie rozdzielili pierwsze i drugie miejsce, które przypadły kolejno zawodnikowi Scotta – Henrikowi Harlautowi oraz Jankowi Pawlikowskiemu. Walka o trzecie była jednak tak zacięta, iż nie możliwe stało się sprawiedliwe jej przydzielenie. Sędziowie więc przyznali nagrodę Best Crush za najefektowniejszy upadek, którą odebrał – cały i zdrowy – Jirka Stivak.

Sobota była dniem finałów. Choć lista kandydatów do podium wydawała się oczywista, wszystko zmieniało się z każdym trickiem. Najbardziej widowiskowa rywalizacja rozegrała się w kategorii juniorzy, co wróży dobrze przyszłości freeskiingu. W kategorii Big Air Juniorów wygrał, oczywiście Henrik Harlaut, drugie i trzecie miejsce zajęli Zakopiańczycy – Jan Krzysztof i Szczepan Karpiel. W kategorii Big Air na podium nie znalazł się żaden Polak. Pierwsze miejsce zajął Czech Roman Dalecky, drugie Fin – zawodnik Red Bulla – Joonas Kuoksa, a trzecie Słowak – Juraj Durovcik. Wśród kobiet triumfowała Karolina Riemen, przed Szwajcarką Dominique Gisin oraz Weroniką Chyc. We wspólnej dla wszystkich kategorii Raile wygrał Anglik Paddy Graham, przed Henrikiem Harlautem oraz Joonasem Kuoksą. Ponadto przyznano nagrody specjalne. Firma The North Face wyróżniła Karolinę Riemen oraz Michała Niklińskiego, a PM Sport – przedstawiciel Rossignol Quiksilver – najlepiej zapowiadającego się juniora Tomka Paździora.

Zawody TNF PFO 2006 to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do poznania się – szczególnie podczas tradycyjnych after party oraz pokazania swoich postępów poczynionych przez rok. W tym roku zawody wzbogacone zostały prezentacją możliwości tuningu samochodowego Sony Xplod.

Tym, którzy żałują, że nie byli w Zieleńcu podczas The North Face Polish Freeskiing Open 2006 pozostaje przyjazd na następne. Szkoła Narciarska Le-Ski zaprasza do Zieleńca na TNF PFO, które odbędą się w dniach 23 – 25 luty 2007.

Marta eMKa Kowalska

Udostępnij