PFO


PFO

Poprzednie edycje
| 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |

The North Face Polish Freeskiing Open 2009 - relacja

| relacja | wyniki | plakat |

width=450

W dniach 30 – 31 stycznia na Gubałówce w Zakopanem odbyła się impreza The North Face Polsih Freeskiing Open 2009. W najbardziej widowiskowej konkurencji Big Air zwyciężył Steffen Hamree z Norwegii. Tytuł pierwszego Mistrza Polski we Freeskiingu powędrował do zdobywcy czwartego miejsca – Szczepana Krapiela z Zakopanego.

W piątkowych eliminacjach konkurencji Big Air (skocznia 15 metrów) i Rails (6 przeszkód) wzięło udział blisko osiemdziesięciu narciarzy z szesnastu krajów. Wśród nich pojawiło się wielu zawodników z Czech i Słowacji znanych z poprzednich edycji. Jednakże w tym roku Zakopane gościło niespotykaną liczbę zawodników z krajów takich jak: Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania i RPA. Niektórzy z uczestników (np. Aleksi Laitinen z Finlandii i Fabian Kronig ze Szwajcarii) przybyli na PFO już drugi raz, tym razem przywożąc ze sobą znajomych.

Jak powiedział Szczepan Karpiel: Dzięki sukcesowi poprzednich edycji impreza stała się na tyle znana i medialna, że ludzie zza granicy chętniej przyjeżdżają do egzotycznej Polski.

Każdy ze startujących miał możliwość oddania dwóch skoków, z których lepszy decydował o awansie do sobotnich półfinałów. Część zawodników (np. Oscar Scherlin) podeszła do eliminacji na dużym luzie i skoczyła tzw. minimum, zachowując repertuar najlepszych tricków na sobotę.

Eliminacje konkurencji Rails odbyły się w formule Jam Session. Szczególną uwagę zwracał Pepe Kalensky z Czech (zwycięzca konkurencji Rails z 2008 roku), który wykonał największą chyba liczbę przejazdów, prezentując przy tym szeroki wachlarz ewolucji i świetny styl.

W piątkowy wieczór odbyła się także tradycyjna sesja Night Rails, również rozegrana w formie Jam Session. To Weronika Chyc z Zakopanego i Fabien Kronig ze Szwajcarii okazali się być najbardziej pewnym i wszechstronnym zawodnikami, zgarniając nagrodę za Best Performance przyznawaną w czasie nocnej sesji.

Drugi dzień zawodów rozpoczął się od treningów i półfinałów konkurencji Big Air. Tym razem 32 zawodników miało do oddania 3 skoki, z których lepsze 2 decydowały o awansie do finału. Wszyscy uczestnicy sięgnęli po swoje najlepsze tricki. Nie było miejsca na przypadek czy szczęście. Do finałowej 12 awansowali tylko Ci, którzy popisali się najlepszym stylem i pewnością wykonywanych ewolucji.

Wraz z finałami nadeszły największe emocje. Dwaj reprezentanci Polski: Szczepan Karpiel i Jan Krzysztof, walczyli nie tylko o jak najlepsze miejsce ale także o tytuł pierwszego Mistrza Polski we Freeskiingu. Finaliści oddawali po 5 skoków, z których liczyły się 4, a wśród nich obowiązkowy trick nie większy niż obrót o 540 stopni gdzie punkty zdobyć można było głównie za styl.

Trudno opisać poziom ewolucji prezentowanych przez najlepszych uczestników TNF PFO 2009. Obroty w obie strony w każdej osi, perfekcyjne graby i długie loty na sam koniec lądowania nie ułatwiały sędziom (Kostek Strzelski i Piotr Gnalicki) oceny. Ostatecznie zwyciężył Steffen Hamre z Norwegii zdobywając 27,4 pkt. i 3000 zł. Na drugim miejscu uplasował się Oscar Scherlin ze Szwecji z wynikiem 27,2 pkt. i 2000zł. Wyprzedzając o 0,1 pkt. Szczepana Karpiela na trzecim miejscu z nagrodą 1000zł wylądował Brytyjczyk James Woods. Karpiel osiągając wynik 25,3 pkt. zajął czwarte miejsce zdobywając jako najlepszy z Polaków tytuł pierwszego Mistrza Polski PZN we Freeskiingu. Wicemistrzem został ósmy w finałach Jan Krzysztof, a drugim wicemistrzem Stanisław Karpiel „Bułecka”.

Konkurencję Big Air w kategorii kobiet zdominowały Słowaczki. Bezkonkurencyjna okazała się Zuza Stromkowa zdobywając 6,3 pkt (1000zł.) czyli o 2,8 pkt. więcej niż druga Beata Badanik (600zł.) i dwa razy więcej niż trzecia Natalia Slepecka (400zł.)!

Kategorię juniorów wygrał 14 letni Anttijussi Heikkinen prezentując tricki, które imponowały nawet najlepszym zawodnikom z kategorii seniorów. Drugi był Tomek Paździor z Zakopanego, a trzeci Paweł Palichleb z Krakowa.

W konkurencji Rails drugi rok z rzędu zwyciężył Pepe Kalensky z Czech przed Robinem Holubem i Aleksim Laitinenem z Finlandii. Wśród kobiet na najwyższym miejscu na podium ponownie stanęła Zuzanna Stromkova przed Weroniką Chyc i Natalią Slepecką.

Ceremonia wręczenia nagród trwała bardzo długo. Poza nagrodami pieniężnymi zawodnicy, którzy stawali na podium konkurencji Rails i Big Air (junior i senior), a także zdobywcy tytułu Mistrza i Wicemistrza Polski, otrzymywali nagrody rzeczowe od firm The North Face i Armada. Za wysoki poziom nagrodę specjalną od Armada Skis otrzymał także Wojciech Bulas.

Impreza przyciągnęła także wielu turystów, dla których spacer po Gubałówce jest obowiązkowym punktem programu w czasie pobytu w Zakopanem.

W sobotę wieczorem odbyło się Afterparty w klubie Ampstrong, w czasie którego zarówno zwycięzcy jak i inni zawodnicy długo świętowali zakończenie szóstej już edycji The North Face Polish Freeskiing Open. Wkrótce relację z całej imprezy będzie można obejrzeć m.in. w nTV i Extreme Channel, przeczytać na stronach Men`s Health, Gazety Krakowskiej.

Jacek Będkowski
Udostępnij